Poradnik dla na100latek!!!

Temat: Wodociąg w domu - zamarzanie
Sieć wodociągową zrobioną mam z rur aluplex. Zakończone są one (stalowymi?) kranikami, zaciskami, trójnikami. Właśnie na tych elementach, które znajdowały się na zewnętrznych ścianach domu zamarzła woda. Zimno (ponad -20), które przeszło przez podmurówkę zmroziło kranik pod płytą karton-gips i rozsadziło zamknięcie kraniku. Gdy temperatura na zewnątrz wzrosła z kraniku wystrzeliła fontanna i zalała pół parteru.
W jednym z grzejników CO którego rurka poprowadzona jest wzdłuż podmurówki woda zamarzła (gdy nie było grzane przez kilkanaście godzin).
Czy hydraulik powinien ocieplić kraniki, trójniki inne łączenia od wodociągu pod karton-gipsem i pod podłogą? Nie ma chyba otulin do kolanek i kraników?
Podobnie z rurkami aluplex od CO powinny być ocieplone otuliną z pianki? (włożył rurki do plastikowych otulin)
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=126366Temat: Czy to duzo za instalacje C.O
Witam
Jestem na etapie zakładania instalacji C.O w nowo wybudowanym domu, właśnie otrzymalem wycene i ciekaw jestem zdania innych uczestników forum. Instalacja na eko-groszek, piec z podajnikiem: Oto wycena przedstawiona przez instalatora, którą wykonał po wczesniejszym pomierzeniu stanu faktycznego pomieszczeń:
Piec - 7100
Grzejniki (13 szt) - 9000
Głowice termiczne do grzejników (13szt) - 500
zawór termiczny grzejnikowy(2 szt) - 150
zawór zwrotny grzejnikowy(2szt) - 50
moduły grzejnikowe (13 szt) - 500
szafka + belka x8 (2 szt) - 600
Aluplex 1/2 (400 mb) - 2000
Rura 28 (30 mb) - 600
pompa 60 - 350
pompa 40 - 300
materialy inne - 4000 (nie powiedział o co chodzi)
Razem z 7% VAT około 26000 PLN

Prosze o komantarze do tej wyceny
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=55460


Temat: Komentarze do Dziennika Eweliny i Michała - C117 codzienny

Witam was i ciesze się, że u was prace posżły dalej i podzieliliście sie waszymi postępami z nami za pomocą kolejnych fotek. Faktycznie te słupy od ganka sa naprawde niesamowite ale o to chodzi, eleganckie szprosy w oknach jak moja żona to zobaczu to już nie będzie zmiłuj się i będe musiał na to przystać.

Dobry pomysł z tą garderobą u góry kosztem małego pokoju ja tez mam zamiar tak to zrobić i co ciekwe równiez w tym samym miejscu chcę umieścić rozdzielacze do CO jak u was widziałem.

Ciekaw jestem czy będziecie zakąłdać podłogówkę a jak tak to w jakich pomieszczeniach, jeżeli możesz to powiedz jeszcze w jaki sposób jest prowadzona instalacja CO na parterze tzn jaka jest jej droga i czy będzie kłądzona na styropianie czy w bruzdach zrobionych w styropianie mam jeszcze więcej pytań ale będe je "dozował stopniowo"

pozdrawiam

Jacek
Witam drogiego czytelnika.
Odpowiadam krótko i na temat:
1. podłogówki nie bedzie, no może poza matą elektryczną w łazience na górze.
2. Co i wodę układałem osobiście w systemie Aluplex prod. Wavin. Najpierw poszlo 5 cm styropianu na to rury. W miejscach gdzie biegną rury dam na wierzch 2 cm styropianu aby na oko wyszło 10. Potem przy posadzkach w miejscach gdzie było wiecej rur obok siebie rzucę siatke zbrojeniową tak na wszelki wypadek.
A na marginesie to wkleję jakieś zdjęcia z dołu bo coś mi się zapomniało.

na razie tyle bo czas mnie goni.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=84260